wtorek, 20 września 2016

Konkurs z "TAM MIESZKAM" :)Kochani, jutro wielki dzień! Jutro będzie miała miejsce premiera książki pt. "Tam mieszkam", do której, o czym już wspominałam, napisaliśmy rozdział. 

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Marginesy oraz Malwinie Wrotniak, która jest pomysłodawczynią projektu, mam dla Was 3 egzemplarze książki. Aby wygrać książeczki wystarczy zostawić komentarz pod tym postem - wyrazić chęć udziału w losowaniu oraz napisać z czym kojarzy się Wam RPA i czy rozważylibyście zamieszkanie tam? Konkurs będzie trwał do końca tego tygodnia, do niedzieli 25go września, równolegle na blogu i FB. Można wziąć udział i tu i tu - wtedy szanse wygranej rosną :) Powodzenia!!!

Źródło: KLIK


Tymczasem jutro (środa 21.09.2016 r.) będzie można nas spotkać o 22:20 w programie "Halo Polonia" w TVP Polonia :) A wkrótce również i w Polskim Radiu :) Ale o szczegółach napiszę już pewnie na Fb później! Do zobaczenia!!! 

Do zerknięcia podsyłam też kilka sznurków, byliśmy TU i TU  :) 


niedziela, 18 września 2016

Komu w drogę ... temu POLSKA!Poniższego posta napisałam lub też raczej pisać zaczęłam w samolocie, potem w Doha, podczas postoju a potem, kiedy już miałam posta umieszczać, skończył nam się internet lotniskowy, Franek się obudził i post pozostał w wersji roboczej. Tak więc z chwilowym opóźnieniem, jest, mimo, że trochę poniewczasie :) Czasami zdarza mi się pisać coś i potem nie publikować i po czasie nie ma sensu wracać do tych zapisków, tym razem jednak umieszczam!


Jesteśmy w drodze. W drodze do Polski. Ostatnie dni, tygodnie wręcz, były bardzo intensywne. Dużo przygotowań, spraw do załatwienia, dokumentów do zebrania i projektów do sfinalizowania - ale w końcu się udało!

Jesteśmy w trakcie podróży, którą rozpoczęliśmy w poniedziałek wyprawą do Pretorii i ambasady RP, która w Pretorii się mieści. Wyrabialiśmy tam Franciszkowi paszport tymczasowy, na podstawie którego podróżuje z nami do Polski.
Wszystko przebiegło sprawnie i już o 11 we wtorek byliśmy gotowi zacząć nasze wakacje. Bo ten wyjazd do Polski, mimo,że czeka nas dużo spraw formalnych do sfinalizowania, takich jak nowe paszporty, pesel dla Franka, wizy i inne akty urodzenia, mamy zamiar spędzić urlopowo. Jasiek na wyprawę do Polski „trzymał” caly swój tegoroczny urlop i od stycznia nigdzie, choćby na tydzień, nie bylismy! Fakt, że ciążowo nie byl to najłatwiejszy czas i okres ten nie sprzyjał wojażom, ale zgodnie stwierdziliśmy, że 9 miesięcy bez choćby chwili na zmianę otoczenia, to stanowczo za długo!!!

Teraz lot, potem spędzamy chwilę w Wawie i jeszcze we czwartek jedziemy na nasz wschód, do rodziców. Tam będzie nasza baza na cały ten ponad miesięczny pobyt. Zamierzamy wyskoczyć na chwilę to tu (Lublin) to tam (Wawa), ale prawdopodobnie większość czasu spędzimy w okolicach Białej Podlaskiej.

Ta cała wyprawa to ogromne dla mnie wyzwanie. Trochę przeraża mnie myśl tej doby niemalże w samolocie bez choćby kawałka normalnego snu. Nic tak bardzo nie obniża mojego nastroju, nasila irytację oraz skutecznie pozbawia mnie cierpliwości jak brak snu i wszystkie tego skutki. Z Franiem już zaczęliśmy się na prawdę fajnie nocnie dogadywać i bywały dni, kiedy noce wypadały dużo lepiej niż dni – lepiej w kontekście choćby chwili rutyny, jakiegoś ułożenia dnia – i teraz mam poczucie, że trzeba będzie budować ten porządek od nowa.

No, ale nie będę krakać :) Na szczęście jesteśmy w tym biznesie we dwoje z Jaśkiem plus w Polsce będzie rodzina i dziadkowie, którzy już nie mogą się doczekać poznania Franka i zobaczenia znowu Ignacka, no i jest laktator, i mam nadzieję, że taka kombinacja będzie sprzyjała i odespaniu podróży i regeneracji i odpoczynkowi! Trzymajcie kciuki!!!

Podczas pobytu w Polsce będziemy też chrzcili naszego małego chłopca! Będzie to okazją do spotkania w rodzinnym gronie i wspólnej celebracji. To ważne dla nas wydarzenie. Bardzo się cieszę na tego 1go października! Chrzest odbędzie się w tym samym kościółku, gdzie braliśmy ślub i chrzciliśmy Ignacego.

Trochę planów zatem mamy!

Podczas naszego pobytu w PL odbędzie się też premiera książki pt. "Tam mieszkam", o której wspominałam Wam już na łamach bloga (o TU) :) W temacie książki - zaglądajcie do Agnesss in Africa, lada moment pojawi się konkursik, małe giveaway, gdzie wygrać będzie można naszą książkę :) Stay tuned i życzcie nam snu nieco na drugi lot, który już za chwilę!!!

update:


Jesteśmy już u rodziców, na Podlasiu, pobyt zaczęliśmy od okropnej grypy żołądkowej, z której wydobrzeliśmy dopiero dzisiaj. Drugi lot minął znacznie lepiej niż pierwszy! Udało nam się przespać 2-3 godziny, wszystkim! Duży sukces! W Wawie sprawy udało się sprawnie załatwić - podobnie jak pierwsze kroki do rozwiązania naszych formalnych spraw! Pierwszy weekend za nami i za chwilę zaczynamy nowy tydzień! Dobrego wieczoru Kochani i do następnego!


piątek, 9 września 2016

My wish list - books


Im bliżej do wyjazdu do Polski, albo do wysyłki paczki z Polski, włącza mi się chęć czytania, przeglądania, pochłaniania nowych pozycji książkowych wydanych po polsku. Papier w takim wydaniu wciąż jest jeszcze moją słabością. Ma się to nijak to koncepcji niemagazynowania rzeczy, ale trudno! Akceptuję ten fakt :) Coraz częściej sięgam po ebooki, zwłaszcza, kiedy rozmiary książki osiągają kilkaset stron (jak np. "Małe życie") i z czasem pewnie będziemy chcieli zaopatrzyć się w nowy czytnik, bo nasz już ledwo żyje, ale niektóre pozycje warto mieć papierowe, tak czuję póki co. Taką pozycją jest, już zamówiona przeze mnie, "Chcieć mniej" K. Kędzierskiej. Ciekawa jestem jej bardzo! Podobnie skusiłam się na "Gniazdo", będzie to moje "czytadło na stanie - do zabrania do RPA" :) O pozostałych pozycjach słyszałam dużo dobrego, podobnie o nowej Grocholi czy Shantaram. A Wy? Co polecacie?? 


czwartek, 8 września 2016

środa, 7 września 2016

Frankowy Bociek od Cioci Kasi!!!Z Kasią - Kiosc - znamy się (póki co wciąż wirtualnie) już od dawna. Uwielbiam rzeczy, które tworzy i jestem wielką fanką jej działań! Zarówno zabawek, które szyje jak i pięknych obrazów a ostatnio i ubrań które powstają wg jej projektów!! Oczekując na Frankowskiego myślałam o tym, o co mogłabym Kasię poprosić, którą z jej zabawek chciałabym podarować chłopczykowi! Kiedyś już Ignacy dostał cudnego pieska, z którym przez bardzo długi czas się nie rozstawał - chciałam więc aby i rugi nasz chłopiec od Kiosca coś miał! Bociek to tylko część "zamówienia" - inne cuda, które zostały dla nas stworzone, pokażę Wam innym razem - dzisiaj pozostańmy w temacie biało-czerwonym :) No bo oprócz Bociana przyleciały też do nas inne niespodzianki - w podobnych barwach! Dziękujemy Kasiu!!!^^^ razem z bocianem dostaliśmy superowy mini-kocyk sensoryczny z czerwoniastym gryzakiem ... och juz widzę, jak Franek się w niego wgryza! A Ignacek dostał piękną koszulkę, z nadrukiem projektu Kasi!Boćka codziennie podziwiamy!!! Zajmuje honorowe miejsce obok przewijaka!!!


poniedziałek, 5 września 2016

Wiosna w Bloemfontein :)

Dzisiaj wpis fotograficzny! Otóż dzielę się z Wami wiosną, co to ją mamy już od chwili za oknem! Piękna, pachnąca, wrześniowa, chociaż zaczęła się już w sierpniu, wcześnie w tym roku!! Mimo, że u niektórych z Was jesień za pasem, zapraszam Was do nas, jestem przekonana, że już czujecie, jak pięknie pachnie nasza śliwa ...

piątek, 2 września 2016

TAM MIESZKAM! TAM MIESZKAM!! TAM MIESZKAM!!!

Kochani, dzisiaj się chwalę! Otóż 21 września 2016 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukaże się książka pt. "Tam Mieszkam", w tworzeniu której mieliśmy swój wkład! A mianowicie jeden z rozdziałów stanowić będzie rozmowę z nami. Rozmowę, wywiad, opowieść, nazywać można dowolnie, w każdym razie będziemy tam my, Jasiek i ja, w wersji papierowej lub e-papierowej, bo e-booki również będą dostępne! Będzie to opowieść o życiu za granica. O naszym życiu w Bloemfontein. Dlaczego wyjechaliśmy i dlaczego zostaliśmy? Dlaczego Bloem nazywamy naszym domem i dlaczego tutaj na świat przyszli nasi synowie? Dlaczego na razie nie planujemy wracać do ojczyzny na stale? Co irytuje, co przeszkadza, ale tez za czym tęsknimy i co sprawia trudności w codziennym życiu ... Rozmowa dosyć osobista i dużo bardziej niż blog, rozbudowana. Jeśli chcecie nas poczytać, zapraszam!!!

Przedsprzedaż już ruszyła i książkę można zamawiać (w bardzo dobrej cenie) na empik.com - sprzedaż regularna od 21go! czyli już niedługo!!!

A skąd taki pomysł? Wszystko zaczęło się od niewinnego artykułu, który już dawno temu ukazał się na stronie bankiera a dokładnie w ramach projektu tam mieszkam właśnie! Poznaliśmy wtedy Malwinę Wrotniak-Chałada, z którą znajomość trwa do dzisiaj i zaowocowała książkowym projektem! A mam przeczucie, że na tym projekcie się nie skończy :) To Malwina zebrała w całość piętnaście historii polaków z całego świata i stworzyła z nich ciekawą opowieść - o życiu rodaków poza granicami Polski właśnie!


A oto nota wydawnicza:

Wyspy Owcze, USA, Szwecja, RPA, Niemcy, Kolumbia, Grecja, Wietnam, Katar, Chorwacja, Hongkong, Holandia, Indonezja, Wielka Brytania – los może rzucić w różne miejsce.

Ta książka to piętnaście historii osób, które w różnym czasie i z różnych powodów zdecydowały o przeprowadzce z Polski za granicę. Mieszkają w czternastu krajach na pięciu różnych kontynentach. Nie wszyscy chcą nazywać siebie emigrantami, niektórzy usiłują żyć na dwa domy, jeszcze inni zmieniają swoje zagraniczne miejsca zamieszkania na kolejne. To rozmowy o korzystaniu z ryzykownych zawodowych okazji, porzucaniu przeszłości dla nowej miłości, poświęcaniu własnej kariery w imię planów partnera, realizacji marzeń z dzieciństwa, podróżach, z których się już nie wraca. To kilkanaście różnych gospodarek, społeczeństw, rynków pracy, o wiele więcej stereotypów, obyczajów, porad, ostrzeżeń, blasków i cieni życia w innych krajach.

Nie ma tu polskiej martyrologii ani patriotycznych rozterek, raczej prozaiczne dylematy, jakim stawia się czoło w nowej rzeczywistości: jak się żyje w innych krajach? Za co trzeba tam płacić więcej, a co kosztuje mniej? Jakie są szanse na własne mieszkanie, czy łatwo o pracę i czego nie pisze się w turystycznych przewodnikach?

Wśród rozmówców, m.in. Alina Dragan, Dagmara Domińczyk, Janusz Leon Wiśniewski.

czwartek, 1 września 2016

Bye bye ogrodzie zimowy!!!


W ostatnim poście pisałam, że zima już sobie poszła, że mamy wiosnę i że jest ogólnie ciepło i pięknie, ale! nie wspomniałam, że zmiany dotarły również i do naszego ogródka warzywnego, który jest chluba męża mego, Jana! Zdjęcie poniżej prezentuje dzisiejszy stan ogrodowy, niewiele już zimowego w nim dobytku pozostało, głównie szpinak, za którym nie przepadam i sałaty, które uwielbiam ale co więcej - jest miejsce na nowe! Letnie!! Smaczne i zdrowe!!! 

A tutaj, muszę się z Wami podzielić fragmencikiem dobytku, o sałacie wspominałam, ale ta rzodkiew!! To dopiero plon! Nie sądzicie? Małż dumny! A warzywka już skonsumowane! Czekamy na letnią porcję :) A Wy? Działacie ogrodowo??


Witaj wrześniu i witaj wiosno!!!

Witam wrześniowo! Aż sama nie mogę uwierzyć, że minął nam już sierpień! W międzyczasie sporo się u nas działo i kilka razy chciałam już tutaj o tym pisać, ale zawsze coś stawało mi "na drodze". A to zmęczenie, a to jakaś chwilowa awersja do komputera a to po prostu zawirowania internetowe. Wierzcie mi, kwestia połączenia internetowego w RPA to chyba temat nr jeden kiedy często czuję się jak prawowita obywatela trzeciego świata, hehe :) bez obrazy dla lokalnych dostawców oczywiście, do standardów europejskich, z różnych względów, daleko!! No, ale dosyć o sprawach, na które nie mamy wpływu!

Sierpień to miesiąc kiedy zawitała do nas wiosna. Nasz ogród się zmienia z dnia na dzień, kwitnie śliwa pod domem, kwiaty zaczynają ( a właściwie już zaczęły) mienić się kolorami. Wszystko ożyło! Zanim jednak pokażę Wam kwitnące nasze otoczenie, dzisiaj zamieszczam trochę migawek ogrodowych, takich pół-zimowych jeszcze, które dla mnie osobiście, mają niepowtarzalny urok. No i ja lubię żółtości i pomarańcze :) Tak typowo jesienne... 
I zieloności ...W sierpniu nasi chłopcy skończyli - miesiąc pierwszy - Franek i miesięcy 22 - Ignacek! w tym też miesiącu przypadały moje urodziny, których już w miesiącach nie liczymy :) :) :) Był to bardzo miły i dobry dzień urodzinowy i mam wrażenie, od tego momentu nastąpił w naszej rodzince przełom. Wszystko wraca na dobre, spokojniejsze i nieco bardziej ułożone tory i coraz bardziej i bardziej podoba mi się nasza "family of four"

Za niecałe dwa tygodnie lecimy do Polski więc tym bardziej cieszy mnie lokalna wiosna, która przyszła nieco wcześniej niż wszyscy się spodziewali (dzisiaj jest pierwszy dzień tej kalendarzowej, ale bawi już ona u nas dobry tydzień!)! Gorący czas przed nami - pakowanie całej ferajny, trochę jeszcze formalności do załatwienia przed wylotem a do tego mamy skok wzrostowy na "stanie" i Franka, którego ledwo mogę od piersi odkleić  ostatnimi dniami!! Życzcie mi wytrwałości... Ta mama lubi spać i już trochę zapomniała, że z takim maluchem nie jest to priorytetem :) Dobrego końca tygodnia!!!