Wakacyjny projekt Klubu Polek - MOJE ULUBIONE MIEJSCE W POLSCE - PODLASKI PRZEŁOM BUGU czyli PIĘKNY WSCHÓD :)


Witajcie :) Ten post powstał w ramach projektu wakacyjnego Klubu Polki na Obczyźnie. W okresie europejskich wakacji polki z różnych zakątków świata opisują swoje ulubione miejsca w ojczystym kraju. Miasta, miasteczka, miejsca mniej lub bardziej znane, wszystkie ciekawe! Więcej informacji o innych wpisach z polskiej serii znajdziecie na fejsbukowym fanpejdżu klubu (KLIK). 
A o czym będzie mowa u mnie?? O mojej miłości do wschodu Polski, do małego fragmentu Południowego Podlasia, gdzie zostawiłam kawałeczek serca. Mowa o mojej rodzinnej miejscowości, Konstantynowie oraz o Parku Krajobrazowym PODLASKI PRZEŁOM BUGU. Co za tym idzie o samej rzece i urokach okolicy... Zapraszam!


Źródło: KLIK


Moja rodzinna miejscowość, Konstantynów, o której osobny wpis znajdziecie TU, położona jest w połowie drogi pomiędzy Drohiczynem a Terespolem, właśnie te dwie miejscowości stanowią granice parku Podlaski Przełom Bugu. Zatem stanowi ona dobry punkt wypadowy do eksplorowania okolicy. Najbliżej nam zawsze było do Serpelic, popularnej miejscowości turystycznej, z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, miejscami noclegowymi. Z dostępem do rzeki i różnymi atrakcjami typu kajaki, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjno - surwiwalowe i zjazdy na linie nad rzeką (KLIK). To wszystko oczywiście tylko jedna strona - to, co dla mnie zawsze było i jest ważne to natura. A tutaj jej nie brakuje. Cisza, pokój, piękne widoki. Nasz Piękny Wschód to wciąż jeszcze, moim zdaniem, nieodkryta część Polski. A może w tym jej urok?

W pobliżu Serpelic znajduje się  "Zakole Bugu".  Można wybrać się na spacer na lokalną górkę i podziwiać rzekę, która jest jednocześnie granicą Polski z Białorusią :)
Dla naszej rodziny Serpelice to również miejsce szczególne z innych powodów. To tam w małym drewnianym kościółku, prowadzonym przez Braci Mniejszych Kapucynów, braliśmy ślub i tam odbył się Chrzest Święty naszego synka - Ignacego :)Południowe Podlasie to również niezliczone kapliczki przydrożne, łąki i lasy. Hmm ... uwielbiam ...I tyyyle bocianów, Proszę Państwa, tylko na południu Podlasia :) :)


^^^ koty mojej Babci :)Architektura regionu to materiał na osobny wpis. Niepowtarzalne drewniane domki, często pięknie malowane. Zachęcam do zgłębienia tematu, nieco o architekturze Podlasia  TU i TU :) 


Warto wiedzieć, że mimo, iż mówimy tu o Południowym Podlasiu, to administracyjnie, oficjalnie, Park Krajobrazowy leży na terenie 3 województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego :) mimo to dla mnie ( po podlaskiemu) wspomniane rejony zawsze będą Podlasiem!


Kilka stron, do których warto zajrzeć. Stron promujących region ale też stanowiących dobre źródło informacji: "Kraina Bugu" - magazyn; Nadburzańskie dwory i pensjonaty - i info o "dworskich" noclegach :); Strona Stadniny Koni w Janowie Podlaskim - tak,  janowskie araby to też na Podlasiu !!
Muzeum Południowego Podlasia

I jeszcze kilka filmików: KLIK, KLIK.

Zapraszam. Warto :)

p.s. Wszystkie zdjęcia, oprócz mapki :), są mojego autorstwa. Wykonane na przestrzeni kilku ostatnich lat :)

p.s.2. Więcej moich wpisów poświęconych Podlasiu TUTAJ. Zapraszam!


Wakacyjny projekt dedykujemy akcji "AUTOSTOPEM DLA HOSPICJUM" - Przemek Skokowski wyruszył autostopem z Gdańska na Antarktydę by zebrać 100 tys. zł. na Fundusz Dzieci Osieroconych oraz na rzecz dzieci z Domowego Hospicjum dla dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Na chwilę obecną brakuje 35 tys. Jeśli podoba Ci się nasz projekt, bardzo prosimy o wsparcie akcji dowolną kwotą. Komentarze

  1. Piękne zdjęcia Podlasia. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne zdjęcie i piękny widok. Mam nadzieję, że kiedyś tam dotrę. Swoją drogą - dobry artykuł, pełen pomocnych informacji. Miłego dnia i nie przestawaj podróżować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy wakacje w Serpelicach spędzał nieodżałowany Bogusław Kaczyński, propagator muzyki operowej?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty