Big Tree in Tsitsikamma forest

W RPA znajdziemy wiele pomników przyrody. Podobnie jak Dąb Bartek w Polsce, tutaj jest Big Tree. Rośnie ono na terenie Parku Narodowego Tsitsikamma, na południu kraju. Jest to bardzo zielona część Afryki Południowej. Bardzo różna od półpustynnej, centralnej części kraju (Bloem). Czuliśmy się tam jak w Europie :)Big Tree jest z gatunku Yellowood, nie występuje on w Polsce. W lasach Tsitsikamma możemy spotkać wiele gatunków rodzimej afrykańskiej roślinności. Tutejsza pisarka Dalene Matthee kilka książek poświęciła właśnie tym okolicom, lasom i przyrodzie. Część z opisywanych przez nią historii rozgrywa się właśnie tutaj. Mąż jest w trakcie lektury Fiela's child ("Fiela se kind"), zabiorę się za jej książki po powrocie z Polski :)
Jako, że byliśmy tam już chwilę temu widać, że fryz Męża teraz prezentuje się nieco inaczej a i moja opalenizna zniknęła :P

Komentarze

 1. Ale wspaniała przyroda! wybieram się z Tobą w najdalsze zakątki :-) u mnie ze środka największego lasu w okolicy wciąż słychac autostradę..... Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. To drzewo yellowwood wcale nie jest takie wielkie. Na zdjęciu pisze że ma 2,7 metra średnicy. Baobaby są znacznie starsze I dużo, dużo większe.
  Dlatego zainteresowałam się I trochę szukałam w internecine.
  Okazuje się że ten gatunek jest pod ochroną I jest narodowym drzewem RPA.
  Na zdjęciu wygląda jak drzewo liściaste. Jak się nie mylę ma podłużne listki.
  Tak widać to na zdjęciu na stronie: http://www.africangamesafari.com/drzewa/yellowwood-drzewo.html

  W rzyczywistości jest to drzewo iglaste. To bardzo ciekawe moim zdaniem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty