Lektura


 "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"."Mały Książę", rozdział XXI

Czy jest ktoś, kto nie zna "Małego Księcia"?

Pewnie każdy pamięta ową lekturę jeszcze ze szkoły.
Niektórzy czytali książkę, niektórzy pewnie streszczenia :)
Ja wróciłam do niej całkiem niedawno...

polecam:)

 
Jednym z moich ulubionych fragmentów książki, jest fragment o oswajaniu:

- Szukam przyjaciół. Co znaczy "oswoić"?
- Jest to pojęcie zupełnie zapomniane - powiedział lis. - "Oswoić" znaczy "stworzyć więzy".
- Stworzyć więzy?
- Oczywiście - powiedział lis. - Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie. 
 
( ...) 
 
 Mały Książę

- Nie ma rzeczy doskonałych - westchnął lis i zaraz powrócił do swej myśli: - Życie jest jednostajne. Ja poluję na kury, ludzie polują na mnie. Wszystkie kury są do siebie podobne i wszyscy ludzie są do siebie podobni. To mnie trochę nudzi. Lecz jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku. Z daleka będę rozpoznawał twoje kroki - tak różne od innych. Na dźwięk cudzych kroków chowam się pod ziemię. Twoje kroki wywabią mnie z jamy jak dźwięki muzyki. Spójrz! Widzisz tam łany zboża? Nie jem chleba. Dla mnie zboże jest nieużyteczne. Łany zboża nic mi nie mówią. To smutne! Lecz ty masz złociste włosy. Jeśli mnie oswoisz, to będzie cudownie. Zboże, które jest złociste, będzie mi przypominało ciebie. I będę kochać szum wiatru w zbożu... 
 
 Mały Książę
 
Lis zamilkł i długo przypatrywał się Małemu Księciu.
- Proszę cię... oswój mnie - powiedział.
- Bardzo chętnie - odpowiedział Mały Książę - lecz nie mam dużo czasu. Muszę znaleźć przyjaciół i nauczyć się wielu rzeczy.
- Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis. - Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!

:)

Mały Książę

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał "Małego Księcia" albo chciałby sobie GO przypomnieć
- TUTAJ znajdziecie całą książkę :)

* zdjęcia pochodzą z Internetu (ilustracje autora książki)

Komentarze

  1. Książka, którą kocham i uwielbiam i mam zawsze na półce. często do niej wracam, a niektóre fragmenty znam na pamięć :))

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty