Concentration camps & National Women's Monument Bloemfontein


Ideę obozów koncentracyjnych znamy z kart historii Polski i Europy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to w RPA powstały jedne z pierwszych obozów koncentracyjnych na świecie. Zostały utworzone przez władze brytyjskie, aby w czasie II wojny burskiej (1899-1902) przetrzymywać tam kobiety i dzieci Burów walczących przeciw Anglikom. W obozach na terenie Afryki Południowej zginęło ponad 27000 białych kobiet i dzieci oraz trudne do oszacowania ilości czarnych południowoafrykańczyków. 

W Bloemfontein znajduje się pomnik upamiętniający powyższe wydarzenia. Jest tu także muzeum poświęcone Wojnom Burskim (Anglo-Boere Oorloë), ale jest ono obecnie remontowane (remont trwa odkąd tu przyjechaliśmy, mam nadzieję, że zdążymy je odwiedzić zanim opuścimy RPA :P). Cały teren otaczający pomnik i muzeum jest zielony i zadbany. Cisza, spokój, idealne miejsce na niedzielny spacer :)
 Tak, podobno kiedyś kolej w tym kraju miała się bardzo dobrze. Wielka szkoda, że teraz nie ma możliwości swobodnego podróżowania po kraju tym środkiem komunikacji. 


Strona muzeum: http://www.anglo-boer.co.za/womens-memorial/

Komentarze

  1. No proszę, nie miałam o tym pojęcia.
    A jak długo jeszcze planujecie zostać w RPA??

    OdpowiedzUsuń
  2. No , no ciekawa wycieczka :D
    A o tym to nie wiedziałam , muszę ci powiedziec !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty